Historie klubu

Šachy se začaly hrávat v České Vsi již v 50 letech. Několik vyznavačů šachové bohyně Caissy se scházelo převážně v soukromí, ale také v hospodě kde spolu hrávali. Hrávali přátelská utkání i s Jiskrou Jeseník. V roce 1951 zakoupil z podnětu člena závodního výboru ROH podniku Báňské a hutní společnosti a.s. Česká Ves Oldřicha Oškery šachové stolky, figurky a šachové hodiny, to vše v počtu 10 kusů.

Byl založen šachový oddíl, který se v roce 1952 přihlásil do Krajské soutěže okresu Šumperk. Tento oddíl hrával ve složení Oldřich Oškera, Oldřich Grimm, Kekely Štefan, Václav Štěpán, Horníček Miroslav, Krejza Jindřich, Štalmach Bořivoj, Šmahlík Jan, Hastík Martin, Ryba Jindřich, Mangl Alois a Škavran Ladislav. Předsedou byl zvolen Štefan Kekely. Mistrovská utkání hrálo toto mužstvo se soupeři z Mohelnice, Olomouce, Prostějova, Šternberka, Zábřehu, Rýmařova, Šumperka a Hodolan. K těmto utkáním jezdili vlakem za vlastní peníze. Tuto soutěž hráli s velmi dobrými výsledky a jejich umístění v tabulce bylo vždy v horní polovině. Posléze se někteří členové začali zabývat jinou činností a z nedostatku času přestali šachy závodně hrát, na příklad pan Oškera byl zvolen předsedou fotbalového oddílu, pan Grimm byl zvolen do okresního zahrádkářského svazu, atd. a šachový oddíl v roce 1958 zanikl pro nedostatek hráčů. Kdo chtěl hrávat závodně, přihlásil se do šachového oddílu Jiskra Jeseník, který byl založen v roce 1950, nebo do oddílu Lokomotiva Lipová Lázně, který byl založen 13.05.1950, se kterým se později Jiskra Jeseník spojila, ale od 23.11.1975 se opět osamostatnila pod názvem TJ Rudné doly Jeseník.

Výše uvedené podklady poskytli pan Oškera Oldřich nar. 25. 11. 1924, ul.Makarenkova 275 a pan Krejza Jindřich nar. 26. 09. 1918 ul. Za Řetězárnou 337, oba z České Vsi a z archivu ŠK Jeseník.

Založení nového šachového oddílu SK Řetězárna Česká Ves ( bývalá Báňská a hutní a.s.) bylo schváleno na schůzi hlavního výboru Tělovýchovné Jednoty Řetězárna Česká Ves dne 02. září 1986.

Šachový oddíl byl založen na ustavující členské schůzi dne 09. září 1986 za účasti : Jaroslav Till, Eduard Till, Štefan Kekely, Luděk Dias, Ladislav Los, Oldřich Grimm, Oldřich Horníček, Rudolf Řezník, Rudolf Urban. Zástupcem za hlavní výbor TJ ŘČV byl schůzi přítomen jednatel Miroslav Čecháček.

Na programu schůze byla volba výboru a plán činnosti. Ustavující členská schůze zvolila výbor ve složení:
Eduard Till - předseda
Hondl Pavel - místopředseda
Jaroslav Till - jednatel.

Byl schválen plán činnosti:
- zajistit práci s mládeži - Eduard Till, Vlastimil Hastík
- zajistit šachový materiál k vlastní k činnosti ( šachy, hodiny)
- zajistit šachovou literaturu ( partiáře, literaturu, atd.)
- zajistit hrací místnost - klubovnu na fotbalovém hřišti TJ ŘČV

Seznam členů oddílu:
Till Eduard, Till Jaroslav, Hondl Pavel, Hondl Daniel, Dias Luděk, Grimm Oldřich, Horníček Oldřich, Los Ladislav, Řezník Rudolf, Urban Rudolf, Maceček Miroslav, Skřivánek Ladislav, Kekely Albín, Kekely Štefan.
1987 / 1988

V přestupním termínu v lednu 1987 přestoupili do našeho oddílu z TJ RD Jeseník bratři Jaroslav a Eduard Tillové a Ladislav Los. Do oddílu se přihlásili další hráči z České Vsi, Písečné, Jeseníku a staly se členy našeho oddílu: Pišovský Tomáš, Rizopulos Periklis, Vláčil Jaroslav, Pissios Stavros, Szajko Martin, Babic Tomáš, Mika Oldřich, Zdeněk Pivoňka, Toffl Václav a ve Skorošicích ukončil hostování Miroslav Čecháček, který byl zvolen předsedou šachové STK ( sportovně technická komise ) MŠS okr.Šumperk, která řídí mistrovské soutěže. Soutěžní utkání jsme hrávali v zasedací místnosti na MNV v České Vsi. Již v průběhu roku se začalo s opravami klubovny SSM v Závodním hostinci. Byla zahájena spolupráce s místní základní školou, kde byl ustaven šachový kroužek, který vedli Eduard a Jaroslav Tillové. Členem hlavního výboru TJ ŘČV se stal za náš oddíl Eduard Till.

Mistrovská utkání Okresní soutěže ročníku 1987/1988 byly zahájeny 25.10.1987. Účastníci byly rozděleni na skupinu Sever a Jih.V soutěži jsme byly zařazeni do skupiny Sever za účasti družstev TJ RD Jeseník C , SSN Skorošice B , Dynama Javorník, Baník Staré Město a naše družstva A + B. Za družstvo A nastupovali hráči: Jaroslav Till, Eduard Till (kapitán), Dias Luděk, Los Ladislav, Pišovský Tomáš, Rizopulos Periklis, Grimm Oldřich, Pivoňka Zdeněk. Za družstvo B hráli Řezník Rudolf, Kekely Štefan, Kekely Albín, Maceček Miroslav, Hondl Daniel, Hondl Pavel, Oldřich Horáček, Březina Petr, Skřivánek Ladislav, Toffl Václav, Urban Rudolf, Szajko Martin, Mika Oldřich, Pissios Stavros, Vláčil Jaroslav, Babic Tomáš. Po skončení okresní soutěže 03.04.1988 skončilo družstvo A na prvním místě a ve dvoukolovém utkání se střetlo o postup do Okresního přeboru s vítězem skupiny Jih, Sokolem Śtíty, nad kterým zvítězilo v obou utkáních doma i venku 3: 2 a postoupilo do Okresního přeboru. Družstvo B se umístilo na pátém místě. Jaroslav Till se umístil na třetím místě šachového turnaje o pohár města Javorník dne 11.10.1987.